Program

ŠTVRTOK 24. júla

15.00 h Krajské kultúrne stredisko v Žiline, Makovického dom
„KOŠIEĽKA BIELENÁ, RUBÁČIK RIASENÝ…“
Vernisáž výstavy tradičného odievania z rôznych slovenských regiónov
(Tradičné odevy budú doplnené odbornými textami, krojovanými bábikami, časťami odevu a rekvizitami)

17.00 h Kultúrny dom Andreja Hlinku
AKO SA TERCHOVSKÁ MUZIKA SVETOVOU STALA…
Komorný program venovaný zápisu do UNESCO

  • účinkujú: Ťažká muzika, ĽH Janka Rybára, ĽH FS Terchovec a ĽH Martinky Bobáňovej, Ľubomír Tatarka a Juraj Dufek, Spojené muziky terchovské, Spojené huky Slovenska
  • moderátorka: Katarína Kovačechová
  • scenár, réžia: Vladimír Moravčík
  • /V spolupráci so štúdiom RTVS Banská Bystrica/

PIATOK 25. júla

16.00 – 16.20 h Šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami
ĽH bratov Balvoňovcov

16.30 – 17.30 h Šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami
FS Rovňan

17.40 – 18.10 h Šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami
Nadšenci terchovskej muziky z dolniakov
MSS Lidovec zo Solčian

18.20 – 19.00 h Šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami
Líksme (Lotyšsko)
Profilový program zahraničného hosťa

20.30 h Amfiteáter Nad bôrami
„VERUŽE MI ZAHRAJ, TERCHOVSKÁ MUZIKA…“
Terchovský galaprogram

  • účinkujú: TM Pupov a spevácka skupina, TM Sokolie zo Skalice, ĽH z Lutíš, spod Ľadonhory z Vadičova, bratov Kováčovcov z Novej Bystrice, Terchovec, ĽH Martinky Bobáňovej, Nadšenci terchovskej muziky z dolniakov, Ťažká muzika, Ženy spod Rozsutca, Trio z Chotára, Terchovské ženičky a terchovskí dôchodci, ŽSS Tišina, Podolie, FS Chotár, Terchovec, Oprášené krpce, Arzén
  • moderátorka: Silvia Pekarová
  • scenár, réžia: Vincent Krkoška

23.00 h Šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami
Eminent
Ľudová veselica

SOBOTA 26. júla

10.00 h RIC Terchovec
JÁNOŠÍK, JÁNOŠÍK. PHOTO REPORT ARGILIA
Vernisáž výstavy jubilanta Ivana „Kelly“ Köhlera

  • kurátori: Ľubomír Feldek, Peter Cabadaj

Šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami
10.00 – 10.40 h Kysucká vrchárska heligónka
10.40 – 11.00 h TM Sokolie zo Skalice
11.10 – 12.00 h ĽH z Čierneho Balogu

12.30 – 14.30 h Amfiteáter Nad bôrami
„ZA NAŠIMI DVERMI“
Krajský program detských folklórnych súborov

  • účinkujú: DSFS Oščadnička z Oščadnice, Kalužiar z Martina, Pramienok z Liptovského Mikuláša, Javorníček z Hvozdnice, Terchovček a Chotárik z Terchovej, Polhorská muzika z Oravskej Polhory
  • moderovanie, réžia: Katarína Belková
  • garant: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

15.00 h Areál pred kultúrnym domom
ODHALENIE BUSTY ANDREJA HLINKU
Pri príležitosti 150. výročia narodenia

  • slávnostný príhovor: Marián Tkáč, predseda MS
  • (Busta je darom Matice slovenskej obci Terchová)

Šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami
14.30 – 14.55 h FS Chotár z Terchovej
15.05 – 15.45 h FS Míkovjan
15.55 – 16.30 h Hnojňané z Michaloviec
16.35 – 17.10 h ĽH z Čierneho Balogu
17.15 – 19.15 h Seniori IV.

20.30 h Amfiteáter Nad bôrami
UNESCO V TERCHOVEJ
Medzinárodný galaprogram

  • účinkujú: ĽH Janka Rybára z Terchovej, FS Tárka z Bardejova, Magura z Kežmarku, Podpoľanec z Detvy, Míkovjan (Česká republika), Bozok Üniversitesi Saglik Kültür… (Turecko),Terchovský symfonický orchester
  • moderátor: Katarína Ivanková
  • scenár, réžia: Peter Cabadaj

Ohňostroj

23.00 h Šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami
Borovienka z Lančára
Ľudová veselica

NEDEĽA 27. júla

8.30 h Kostol sv. Cyrila a Metoda
Svätá omša za nositeľov ľudových tradícií

10.00 h Areál pred obecným úradom
„A VERU POŠIBAJ KONÍČKA VE VOZE“
Konský vozový sprievod z Terchovej do Vrátnej

  • scenár, réžia: Ján Miho

11.00 – 11.40 h Areál pod sochou Juraja Jánošíka
„AJ KEĎ SOM MALUČKY, ALE JA RÁD SPIEVAM!“
Program DsFS Terchovček a Chotárik

  • réžia: Veronika Hajasová, Miloš Bobáň

11.45 – 12.15 h Areál pod sochou Juraja Jánošíka
BOZOK ÜNIVERSITESI SAGLIK KÜLTÜR…
Profilový program zahraničného hosťa

12.30 h Areál pod sochou Juraja Jánošíka
„KONÍČEK SIVASTÝ, PRENES MA CEZ MOSTY…“
Predstavovanie furmanov a muzík

  • moderátorka: Oľga Baránková
  • scenár, réžia: Ján Miho

14.30 h Amfiteáter Nad bôrami
PRECHÁDZKY PO KRAJI
Finále 52. ročníka Jánošíkových dní pod záštitou
predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára

  • účinkujú: TM Pupov, Vlasta Mudríková, DsFS Kalužiar z Martina, FS Skorušina z Liesku, Liptov z Ružomberka, Jedľovina z Kysuckého Nového Mesta, Rozsutec zo Žiliny, Barbora Švidraňová , Ploštín punk, AYA
  • moderátor: František Výrostko
  • scenár, réžia: Peter Cabadaj

V prípade nepriaznivého počasia sa programy z amfiteátra Nad bôrami presunú do šapitó

Sobota 26. júla, 10.00 – 17.00 h Považské múzeum v Žiline – Expozícia Jánošík a Terchová (budova obecného úradu, exteriér pred expozíciou)

PO STOPÁCH JÁNOŠÍKOVHO POKLADU

  • Hľadanie pokladu s množstvom indícií a kvízov
  • Razenie dukátu s jánošíkovskou tematikou
  • Hudobný facepainting, zapletanie jánošíkovských vrkočov
  • Kriedokresba (tematické kreslenie)
  • garant: Považské múzeum v Žiline

Plagát:

Jánošíkove dni 2014 - plagát